Projektismertető

"Nemzetköziesítés, oktatói, kutatói és hallgatói utánpótlás megteremtése, a tudás és technológiai transzfer fejlesztése, mint az intelligens szakosodás eszközei a Széchenyi István Egyetemen" (EFOP-3.6.1-16-2016-00017) címmel indult projekt 2016-ban, melynek keretében többek között fejlesztik az intézményi és ipari együttműködést, a humánerőforrást és ösztönző rendszereket alakítanak ki a tudományos produktivitás érdekében a Széchenyi István Egyetemen. Az Európai Szociális Alapból és a hazai központi költségvetési előirányzatból megvalósuló program 2020-ig tart, a projektre elnyert támogatás összege pedig közel 1,2 milliárd forint.

  • a kedvezményezett neve: Széchenyi István Egyetem
  • a projekt címe: Nemzetköziesítés, oktatói, kutatói és hallgatói utánpótlás megteremtése, a tudás és technológiai transzfer fejlesztése, mint az intelligens szakosodás eszközei a Széchenyi István Egyetemen
  • a szerződött támogatás összege: 1 197 715 596 Ft
  • a projekt tartalmának bemutatása (lásd lejjebb),
  • a projekt tényleges (fizikai) befejezési dátuma: 2021.01.13.
  • projekt azonosító száma: EFOP-3.6.1-16-2016-00017

 

 

A Széchenyi István Egyetem négy fő tevékenység megvalósítását tűzte ki célul a projektben:

Az első altéma keretében a hallgatók és a fiatal kutatók bevonása a cél a kutatási és a kutatás menedzsment folyamatokba, továbbá a kompetenciáik fejlesztése hazai és nemzetközi konferenciákon történő részvételek, publikációk támogatásával. Az oktatók, kutatók, doktoranduszok tudományos produktivitásának növelése érdekében ösztönző és értékelő rendszereket fejlesztenek, illetve alakítanak ki. A szintén kutatásokra irányuló kapacitások bővítése érdekében a humánerőforrást is fejlesztik az oktató-kutatói, a kutatásmenedzsment és tudás- valamint technológia transzfer területén.

A második altémán belül a tudásnégyszög erősítését, illetve kiépítését szolgáló kapcsolatépítő tevékenységek – intézményi K+F igényfelmérés, háttérelemzés, piackutatás – kapnak hangsúlyt. A résztvevő szakemberek folyamatmenedzsmentet dolgoznak ki és vezetnek be, felmérik a jó gyakorlatokat, ezek adaptációját, illetve kutatási stratégiákat dolgoznak ki.

A harmadik altéma a tudás- és technológiatranszferbe bevonható témakörök, projektek bővítésére fókuszál. Ezen belüli résztevékenységek: a felsőoktatási kutatási kapacitások fejlesztése, bővítése a humánerőforrás fejlesztésével az oktató-kutatói, a kutatásmenedzsment és tudás- valamint technológia transzfer területén is. Az egyetemi-ipari együttműködés színterének fejlesztése szakmai rendezvények szervezésével, a humánerőforrás fejlesztése képzéssel. A hallgatók vállalkozási aktivitásának növelése érdekében a hallgatók számára szervezett vállalkozásfejlesztési események és rendezvények (konferenciák, vállalkozásfejlesztési inkubációs klubok, ötletversenyek – „pitch contest”) szervezése. Az egyetemhez köthető startupok, spin-off-ok és mikrovállalkozások mentorálási rendszerének kiépítése, fejlesztése. A mentorálási rendszernek nemzetközileg bevált jó gyakorlatra kell alapulnia és érdek-konfliktus mentes, elfogulatlan mentorálást kell nyújtania. Ennek érdekében a rendszer önkéntes (jövedelmet nem termelő, csak költségtérítést biztosító) mentorokkal működhet.

A negyedik altéma fő célkitűzése a nemzetközi szintű kutatási területek láthatóvá tétele a nemzetközi színtéren. Ennek érdekében szintén fejleszteni és bővíteni szükséges a humánerőforrást, valamint a nemzetközi vállalati szakmai gyakorlat feltételrendszerét ki kell alakítani, a már működő rendszereket pedig továbbfejleszteni. Szintén ide tartozik a hazai és nemzetközi konferenciákon való részvétel, a publikáció, valamint vendégkutatók bevonása, a disszeminációs tevékenység és a tananyagok, módszertanok fejlesztése is.

A szakmai megvalósítók között részt vesznek az Apáczai Csere János Kar, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar, az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar, a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar, valamint a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar kutatói, oktatói és hallgatói. Emellett az egyetem doktori iskolái is jelentős szerepet vállalnak a megvalósításban. A projektet adminisztratív, technikai oldalról az egyetem Pályázati Irodája fogja kísérni a megvalósulás és a fenntartás időszaka alatt egyaránt. A projekt összköltségvetése 1.197.893.396 forint, tervezett időtartama 48 hónap. Összességében elmondható, hogy a fejlesztési javaslat magas szinten illeszkedik az Megvalósíthatósági Tanulmányban részletesen is bemutatott országos, regionális, megyei és városi fejlesztési koncepciókhoz valamint a Széchenyi István Egyetem Intézmény Fejlesztési tervéhez.